| Engine Type | Liquid-cooled, fuel-injected, four-stroke V-twin |
|---|---|
| Displacement | 963 cc |
| Fuel Capacity | 37 L |
| Cooling system | Liquid cooled |
| LxWxH | 3065 x 1524 x 1870 mm |
|---|---|
| Ground Clearance | 305 mm |
| Wheel Base | 2286 mm |
| Wheel Travel Front | 14-inch alloy |
| Wheel Travel Rear | 14-inch alloy |
| Brakes Front | Hydraulic disc brakes |
|---|---|
| Brakes Rear | Hydraulic disc brakes |
| Tyre Size Front | 27-inch six-ply AT CST |
| Tyre Size Rear | 27-inch six-ply AT CST |
| LAMS Approved | NO |
|---|
The 963cc V-Twin, liquid-cooled 4-stroke engine has been tuned to deliver even more muscle, with maximum output increasing to 85hp at 7,500rpm with maximum torque increasing to 79Nm at 5,500rpm.
Drivers can choose between two power modes, SPORT & NORMAL, delivered via the ride-by-wire throttle for superior connection and control.
Looking to take the zforce-950-eps-sport for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the zforce-950-eps-sport? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.