| Displacement | Equivalent power to a petrol 110cc |
|---|
| LxWxH | 1500 x 950 x 935 mm |
|---|---|
| Ground Clearance | 120 mm |
| Wheel Base | 1020 mm |
| Wheel Travel Front | Steel |
| Wheel Travel Rear | Steel |
| Brakes Front | Hydraulic disc brakes with combined braking |
|---|---|
| Brakes Rear | Hydraulic disc brakes with combined braking |
| Tyre Size Front | Front: AT 19 x 6-10 |
| Tyre Size Rear | Rear: AT 18 x 8.5-8 |
| LAMS Approved | NO |
|---|
This advanced, sports-orientated ATV is suitable for riders aged 10 and above, boasting an easy-to-ride nature that promotes a safe way for youngsters to develop their riding skills further.
With distinctive futuristic styling, LED lighting, closed grille, aero wheel caps, ultra-quiet performance, hydraulic disc brakes all-round and an unparalleled array of safety features – including a unique digital geofence function and a safety tether switch that clips onto the rider’s jersey – the CFORCE EV110 sets the new standard for others to follow.
Looking to take the cforce-ev110 for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the cforce-ev110? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.