| Engine Type | Four-stroke single-cylinder |
|---|---|
| Displacement | 110 cc |
| Starter | Electric start |
| Fuel Capacity | 6.4 L |
| LxWxH | 1490 x 950 x 925 mm |
|---|---|
| Ground Clearance | 110 mm |
| Wheel Base | 1020 mm |
| Wheel Travel Front | Steel |
| Wheel Travel Rear | Steel |
| Brakes Front | Hydraulic disc brakes with combined braking |
|---|---|
| Brakes Rear | Hydraulic disc brakes with combined braking |
| Tyre Size Front | Front: AT 19 x 6-10 |
| Tyre Size Rear | Rear: AT 18 x 8-8 |
| LAMS Approved | NO |
|---|
The CFORCE 110 SE retains the core qualities of the popular CFORCE 110 but is streamlined to deliver a more cost-effective option without compromising performance.
Designed to meet the needs of budget-conscious buyers, this ATV offers the best combination of safety, durability, and fun in its class.
Looking to take the cforce-110-se for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the cforce-110-se? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.