| Engine Type | V-twin, liquid cooled, 4-stroke, SOHC, 8-valve |
|---|---|
| Displacement | 800 cc |
| Fuel Capacity | 40 L |
| Cooling system | Liquid cooled |
| LxWxH | 3640 x 1525 x 2007 mm |
|---|---|
| Ground Clearance | 300 mm |
| Wheel Base | 2770 mm |
| Wheel Travel Front | 14-inch alloy rims |
| Wheel Travel Rear | 14-inch alloy rims |
| Brakes Front | All four hydraulic disc brakes |
|---|---|
| Brakes Rear | All four hydraulic disc brakes |
| Tyre Size Front | 27-inch tyres |
| Tyre Size Rear | 27-inch tyres |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Based on the popular UFORCE 600 platform, its chassis has been extended and strengthened — including upgraded suspension, steering components and increased ground clearance to accommodate the longer wheelbase. The result is a new mid‑sized 4‑seater UTV powered by CFMOTO’s proven 800cc V‑twin engine and featuring an all‑new CFMOTO CVT system for smoother driving and easier working.
This middleweight XL model further expands CFMOTO’s growing crew range, giving customers three attractive multi‑seat options to choose from.
Looking to take the uforce-800-xl for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the uforce-800-xl? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.