| Engine Type | Single-cylinder, liquid-cooled four-stroke |
|---|---|
| Displacement | 580 cc |
| Cooling system | Liquid cooled |
| LxWxH | 2820 x 1470 x 1950 mm |
|---|---|
| Ground Clearance | 270 mm |
| Wheel Base | 1950 mm |
| Wheel Travel Front | 12-inch alloy |
| Wheel Travel Rear | 12-inch alloy |
| Tyre Size Front | 25-inch six-ply Innova |
|---|---|
| Tyre Size Rear | 25-inch six-ply Innova |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Its upgraded features include a UV‑resistant camouflage wrap, dual snorkel kit, front protector bar, side and rear bars, and a half windscreen for added comfort and protection on every ride.
Since its debut, the UFORCE 600 has set a new benchmark in design, performance, ergonomics and driving dynamics. Today, the UFORCE 600, EPS and HUNT models continue that evolution, giving customers three clearly defined options to match their everyday needs.
Looking to take the uforce-600-eps-hunt for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the uforce-600-eps-hunt? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.