| Engine Type | Single cylinder, liquid cooled, SOHC, 4-valve, EFI, 4 stroke engine |
|---|---|
| Displacement | 580cc |
| Fuel Capacity | 35L |
| LxWxH | 2820 x 1470 x 1950mm |
|---|---|
| Ground Clearance | 270mm |
| Wheel Base | 1950mm |
| Wheel Travel Front | 12 x 6-inch |
| Wheel Travel Rear | 12 x 7.5-inch |
| Brakes Front | All 4 wheel hydraulic disc brakes |
|---|---|
| Brakes Rear | All 4 wheel hydraulic disc brakes |
| Tyre Size Front | 25 inch 6-ply |
| Tyre Size Rear | 25 inch 6-ply |
| LAMS Approved | NO |
|---|
With its versatile size and strong workability wrapped in a neat mid‑size package, the UFORCE 600 EPS truly lives up to its title as The Stronger All‑Rounder — always ready for duty.
And with the added benefits of power steering, alloy wheels and the signature Velocity Grey colour scheme, you’re going to be the envy of the community.
Looking to take the uforce-600-eps for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the uforce-600-eps? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.