| Engine Type | Single cylinder, liquid cooled, SOHC, 4-valve, EFI, 4 stroke engine |
|---|---|
| Displacement | 580cc |
| Fuel Capacity | 35 L |
| Cooling system | Liquid cooled |
| LxWxH | 2820 x 1470 x 1950mm |
|---|---|
| Ground Clearance | 270 mm |
| Wheel Base | 1950 mm |
| Wheel Travel Front | 12 x 6-inch |
| Wheel Travel Rear | 12 x 7.5-inch |
| Brakes Front | All 4 wheel hydraulic disc brakes |
|---|---|
| Brakes Rear | All 4 wheel hydraulic disc brakes |
| Tyre Size Front | 25 inch 6-ply |
| Tyre Size Rear | 25 inch 6-ply |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Built for work from the ground up, the UFORCE 600 is powered by a strong 580cc engine and equipped with multiple drive modes, electronic hill descent control, an easy‑to‑read LCD display, a ROPS‑approved cage, and a roof kit for added protection.
Practicality comes standard, with steel wheels, nearly 100 litres of onboard storage, 960kg of towing and carrying capacity, and a newly designed bench seat for improved comfort.
Looking to take the uforce-600 for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the uforce-600? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.