| Engine Type | Liquid-cooled, fuel-injected, four-stroke V-twin |
|---|---|
| Displacement | 963 cc |
| Fuel Capacity | 40 L |
| Cooling system | Liquid cooled |
| LxWxH | 2945 x 1615 x 1850 mm |
|---|---|
| Ground Clearance | 280 mm |
| Wheel Base | 2050 mm |
| Wheel Travel Front | 14-inch alloy |
| Wheel Travel Rear | 14-inch alloy |
| Brakes Front | Four-wheel hydraulic disc brakes |
|---|---|
| Brakes Rear | Four-wheel hydraulic disc brakes |
| Tyre Size Front | 27-inch eight-ply CST Stag |
| Tyre Size Rear | 27-inch eight-ply CST Stag |
| LAMS Approved | NO |
|---|
The All 4 Adventure tick of approval. The UFORCE 1000 HUNT has been taken to some of the most rugged and remote parts of Australia in the latest series of All 4 Adventure. To find out how it went simply tune in and see what the team got up to!
At its heart the UFORCE 1000 HUNT is powered by a CFMOTO 71hp (53kW), 963cc, fuel-injected, liquid-cooled, four-stroke V-twin engine. The most powerful CFMOTO UTV yet. The power is tamed by a Bosch 'fly by wire' throttle with the choice of two drive modes – Normal or Work – providing ultimate control during both high- and low-speed manoeuvres.
Looking to take the uforce-1000-eps-hunt for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the uforce-1000-eps-hunt? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.