| Engine Type | Liquid-cooled, fuel-injected four-stroke V-twin |
|---|---|
| Displacement | 963 cc |
| Fuel Capacity | 40 LT |
| Cooling system | Liquid cooled |
| LxWxH | 2945 x 1615 x 1850 mm |
|---|---|
| Ground Clearance | 280 mm |
| Wheel Base | 2050 mm |
| Wheel Travel Front | 14-inch alloy |
| Wheel Travel Rear | 14-inch alloy |
| Brakes Front | Four wheel hydraulic disc brakes |
|---|---|
| Brakes Rear | Four wheel hydraulic disc brakes |
| Tyre Size Front | 27-inch eight-ply CST |
| Tyre Size Rear | 27-inch eight-ply CST |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Proven in the field and a genuine season veteran, the UFORCE 1000 EPS has earned its stripes over three seasons with Jase Andrews on All 4 Adventure.
Model highlights include two switchable drive modes (Normal and Work), electronic hill‑descent control, a large 5‑inch display, and strong workable features such as an 800kg towing capacity and a 350kg rear tray capacity.
Looking to take the uforce-1000-eps for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the uforce-1000-eps? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.