| Engine Type | Permanent magnet synchronous motor |
|---|
| LxWxH | 2925 x 1490 x 1950 mm |
|---|---|
| Ground Clearance | 270 mm |
| Wheel Base | 1950 mm |
| Wheel Travel Front | Front: 12 x 6-inch |
| Wheel Travel Rear | Rear: 12 x 7.5-inch, alloy |
| Brakes Front | 4-wheel hydraulic disc, kinetic energy recovery, adjustable |
|---|---|
| Brakes Rear | 4-wheel hydraulic disc, kinetic energy recovery, adjustable |
| Tyre Size Front | 25-inch, ARISUN MILL-S 6-ply low rolling resistant tyre |
| Tyre Size Rear | 25-inch, ARISUN MILL-S 6-ply low rolling resistant tyre |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Following the success of the UFORCE E concept at EICMA 2023, CFMOTO is now proud to present its first pure-electric UTV, the UFORCE U6 EV.
Designed to deliver robust performance, reliability, and practicality – all in one great value CFMOTO package.
Looking to take the u6-ev for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the u6-ev? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.