| Engine Type | 3-Cylinder with Variable Valve Timing (VVT) |
|---|---|
| Displacement | 998 cc |
| Fuel Capacity | 45 L |
| LxWxH | 3750 x 1645 x 1945 mm |
|---|---|
| Ground Clearance | 330 mm |
| Wheel Base | 2860 mm |
| Wheel Travel Front | 14 inch alloy rims |
| Wheel Travel Rear | 14 inch alloy rims |
| Brakes Front | All four hydraulic disc brakes |
|---|---|
| Brakes Rear | All four hydraulic disc brakes |
| Tyre Size Front | 29-inch AT tyres |
| Tyre Size Rear | 29-inch AT tyres |
| LAMS Approved | NO |
|---|
The U10 PRO series redefines what a top-tier full-size UTV can be, launching a new era for the UFORCE family. More powerful, capable, and advanced than their predecessors, these models feature an all-new technology-appointed and quieter interior, elevated exterior design, and an extensive list of standard features for both work and play.
A Cut Above.
The U10 PRO HIGHLAND XL includes everything that the U10 PRO XL has, PLUS premium HIGHLAND features and room for six. Making it our most value-packed UTV.
Looking to take the u10-pro-xl-highland for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the u10-pro-xl-highland? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.