| Engine Type | 3-Cylinder with Variable Valve Timing (VVT) |
|---|---|
| Displacement | 998 cc |
| Fuel Capacity | 45 L |
| LxWxH | 2950 x 1625 x 1945 mm (without bars) |
|---|---|
| Ground Clearance | 330 mm |
| Wheel Base | 2060 mm |
| Wheel Travel Front | 14 inch alloy rims |
| Wheel Travel Rear | 14 inch alloy rims |
| Tyre Size Front | 29-inch AT tyres |
|---|---|
| Tyre Size Rear | 29-inch AT tyres |
| LAMS Approved | NO |
|---|
The HUNT edition transforms your UTV into the ultimate outdoor companion, blending rugged capability with purpose-built features for hunters and explorers alike. Packed with adventure-ready upgrades, it’s perfect for those who demand more than just a workhorse.
Powered by a CFMOTO-developed 998cc 3-cylinder naturally aspirated engine. With 90 horsepower and 94.5Nm of peak torque, this engine is paired with a CFMOTO developed – CFMOTO CVT transmission, featuring all-wheel drive, hill descent control, power modes, and exclusive Variable-Valve-Timing (VVT) system.
Looking to take the u10-pro-hunt for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the u10-pro-hunt? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.