| Engine Type | 3-cylinder with Variable Valve Timing (VVT) |
|---|---|
| Displacement | 998 cc |
| Fuel Capacity | 45 L |
| LxWxH | 2950 x 1645 x 1945 mm |
|---|---|
| Ground Clearance | 330 mm |
| Wheel Base | 2060 mm |
| Wheel Travel Front | 14 inch alloy rims |
| Wheel Travel Rear | 14 inch alloy rims |
| Brakes Front | Hydraulic disc |
|---|---|
| Brakes Rear | Hydraulic disc |
| Tyre Size Front | 29-inch AT tyres |
| Tyre Size Rear | 29-inch AT tyres |
| LAMS Approved | NO |
|---|
The full‑cab design, combined with integrated heating and air‑conditioning (HVAC), delivers true all‑season comfort and confidence—keeping you productive and protected day in, day out.
U10 PRO HIGHLAND elevates this even further, adding exclusive high‑spec HIGHLAND features that go beyond the U10 PRO SE and HUNT models to deliver maximum capability, comfort, and control in demanding work environments.
Looking to take the u10-pro-highland for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the u10-pro-highland? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.