| Engine Type | Parallel twin cylinder, 4-stroke, liquid-cooled, 8-valve, DOHC |
|---|---|
| Displacement | 799 cc |
| Bore x Stroke | 88 x 65.7 mm |
| Fuel Capacity | 15 L |
| Cooling system | Liquid cooled |
| LxWxH | 2132 x 810 x 1158 mm |
|---|---|
| Seat Height | 795mm (820mm Optional) |
| Wheel Base | 1468 mm |
| Wheel Travel Front | Aluminium alloy |
| Wheel Travel Rear | Aluminium alloy |
| Brakes Front | J.Juan four-piston radially-mounted calipers, dual Ø320mm floating discs |
|---|---|
| Brakes Rear | J.Juan twin-piston caliper, Ø260mm disc |
| Tyre Size Front | 120/70 ZR17, Maxxis |
| Tyre Size Rear | 180/55 ZR17, Maxxis |
| LAMS Approved | NO |
|---|
The flagship 800NK Advanced takes the spotlight, featuring a captivating 8-inch TFT full-laminated touchscreen display, Apple CarPlay, multimedia interaction, keyless start, bi-directional Quickshifter and a steering damper, further enhancing the overall riding experience.
Prepare to dominate the road with the aggressive naked-bike styling of the CFMOTO 800NK. Embrace the striking aesthetics as the arrow-shaped LED headlight, short tail, and sharp lines carve a formidable presence into the fiercely competitive naked motorcycle market.
Looking to take the 800nk-advanced for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the 800nk-advanced? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.