| Engine Type | Liquid-cooled, fuel-injected, DOHC, four-stroke parallel twin |
|---|---|
| Displacement | 799 cc |
| Bore x Stroke | 88 x 65.7 mm |
| Fuel Capacity | 19 L |
| Cooling system | Liquid cooled |
| LxWxH | 2234 x 853 x 1277 mm |
|---|---|
| Seat Height | 825 mm |
| Ground Clearance | 190 mm |
| Wheel Base | 1531 mm |
| Wheel Travel Front | Spoked: 19 x 2.5 front, |
| Wheel Travel Rear | Spoked: 17 x 4.25 rear |
| Brakes Front | Twin 320mm discs with J.Juan four-piston radial calipers |
|---|---|
| Brakes Rear | 260mm disc with J.Juan twin-piston caliper |
| Tyre Size Front | Michelin ANAKEE tubeless: 110/80-19 front |
| Tyre Size Rear | Michelin ANAKEE tubeless: 150/70-17 rear |
| LAMS Approved | NO |
|---|
An evolution of the existing Touring model, the new 800MT Explore features a compilation of technical updates set to maximise long-distance comfort whilst taking the overall ownership experience to new heights, thanks to the introduction of an advanced traction control system, rear radar technology, an 8-inch Multi-Media Interface (MMI) display, several new ride modes, switchable ABS front and rear, and new Michelin tyres.
Developed through the technical partnership between CFMOTO and KTM. The 799cc parallel-twin engine’s tune has been revised for optimised torque delivery.
Looking to take the 800mt-explorer for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the 800mt-explorer? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.