| Engine Type | Liquid-cooled, fuel-injected, DOHC, eight-valve, four-stroke parallel twin |
|---|---|
| Displacement | 693 cc |
| Bore x Stroke | 83 x 64 mm |
| Compression Ratio | 11.6:1 |
| Fuel Capacity | 13 l |
| Cooling system | Liquid cooled |
| LxWxH | 2095 x 795 x 1080 mm |
|---|---|
| Seat Height | 795 mm |
| Wheel Base | 1435 mm |
| Brakes Front | 320mm petal discs with Brembo M50 radial-mount calipers |
|---|---|
| Brakes Rear | 260mm disc with Brembo caliper |
| Tyre Size Front | 120/70-17 Maxxis MA-ST2 |
| Tyre Size Rear | 180/55-17 Maxxis MA-ST2 |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Like its two siblings in the all-new 700CL-X modern-classic family, style oozes from every angle, and the 693cc parallel twin engine has all the performance answers for city riding and twisty road-hunting escapes.
And it’s in a package bursting with goodness, including an electronic throttle, anti-lock braking, multiple riding modes, cruise control, full LED lighting, USB charging, self-cancelling indicators and an adaptive headlight.
Looking to take the 700cl-x-sport for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the 700cl-x-sport? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.