| Engine Type | Parallel twin, 4-stroke, liquid-cooled, eight-valve, DOHC |
|---|---|
| Displacement | 693 cc |
| Bore x Stroke | 83 x 64mm |
| Compression Ratio | 11.6:1 |
| Fuel Capacity | 13 L |
| Cooling system | Liquid cooled |
| LxWxH | 2107 x 887x 1200 mm |
|---|---|
| Ground Clearance | 800 mm |
| Wheel Base | 1435 mm |
| Brakes Front | Radial Mount Brake Caliper, Ø 320mm single disc |
|---|---|
| Brakes Rear | Floating Brake Caliper, Ø 260mm single disc |
| Tyre Size Front | 110/80-18 Pirelli MT60 |
| Tyre Size Rear | 180/55-17 Pirelli MT60 |
| LAMS Approved | NO |
|---|
At the heart of the 700CL-X Heritage lies a powerful liquid-cooled 693cc parallel twin engine, delivering a seamless flow of up to 55kW and 68 Nm of torque. With an optimised intake system and advanced fuel injection technology, this engine promises responsive power delivery and efficient fuel consumption.
The 700CL-X Heritage captivates with its bold angles and sleek body lines, offering a modern take on classic aesthetics. The MY24 version's enhancements include new engine trim covers, an updated front headlight, and fresh decals that elevate its visual appeal.
Looking to take the 700cl-x-heritage for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the 700cl-x-heritage? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.