| Engine Type | Liquid-cooled, fuel-injected, DOHC, eight-valve, four-stroke parallel twin |
|---|---|
| Displacement | 693 cc |
| Bore x Stroke | 83 x 64 mm |
| Compression Ratio | 11.6:1 |
| Fuel Capacity | 13 L |
| Cooling system | Liquid cooled |
| LxWxH | 2107 x 887 x 1200 mm |
|---|---|
| Seat Height | 830 mm |
| Wheel Base | 1435 mm |
| Brakes Front | J.Juan four-piston radially-mounted caliper, Ø300mm single floating disc |
|---|---|
| Brakes Rear | J.Juan twin-piston caliper, Ø260mm disc |
| Tyre Size Front | 110/80 R18, Pirelli SCORPION RALLY STR / 3.5*18 MT |
| Tyre Size Rear | 170/60 R17, Pirelli SCORPION RALLY STR / 5.5*17 MT |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Powered by a 693cc, liquid-cooled parallel-twin, DOHC engine that has been optimised for off-road usage with improved low-speed linear output, producing 55kW maximum output at 8,500rpm with a maximum torque output of 68Nm at 6,500rpm.
A ride-by-wire throttle paired with an electronic fuel injection system by BOSCH and a CF-SC slipper clutch ensures a silky-smooth acceleration, reduced engine braking and a sporty riding experience.
Looking to take the 700cl-x-adventure for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the 700cl-x-adventure? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.