| Engine Type | 4-cylinder, inline 4-stroke, liquid-cooled, DOHC |
|---|---|
| Displacement | 499 cc |
| Bore x Stroke | 63 x 40.1mm |
| Compression Ratio | 12 :1 |
| Fuel Capacity | 15.5 L |
| Cooling system | Liquid cooled |
| Frame Design | Tubular steel frame |
|---|---|
| LxWxH | 2010 x 730 x 1115 mm |
| Seat Height | 795mm |
| Wheel Base | 1395 mm |
| Wheel Travel Front | Alloy |
| Wheel Travel Rear | Alloy |
| Brakes Front | J.Juan 4-piston radial calipers, dual 300mm floating discs |
|---|---|
| Brakes Rear | J.Juan single-piston caliper, single 220mm disc |
| Tyre Size Front | 120/70 R17 |
| Tyre Size Rear | 160/60 R17 |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Whether you’re carving up mountain roads, rolling into your favourite café, or pushing the pace on track, the VOOM delivers a riding experience like no other in its class.
Drawing design inspiration from CFMOTO’s fan-favourite XO PAPIO Racer, the 500SR VOOM brings back the golden era of sports bikes with a futuristic twist. Its round LED headlights, compact fairing, twin-pipe underseat exhaust, and bar-end mirrors evoke a pure race-bred aesthetic — while the modern surfaces and clean body lines offer a fresh, muscular presence.
Looking to take the 500sr-voom for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the 500sr-voom? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.