| Engine Type | Liquid-cooled, four-stroke, parallel twin, DOHC, 270° crankshaft |
|---|---|
| Displacement | 449.5 cc |
| Bore x Stroke | 72 x 55.2 mm |
| Compression Ratio | 11.5 : 1 |
| Fuel Capacity | 14.0 L |
| Cooling system | Liquid cooled |
| LxWxH | 1,995 x 715 x 1,165 mm |
|---|---|
| Seat Height | 795mm (optional 785mm / 815mm with accessories) |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Wheel Base | 1,370 mm |
| Brakes Front | Brembo M40 4-piston radially mounted caliper, single Ø320mm floating disc |
|---|---|
| Brakes Rear | Twin-piston caliper, Ø240mm disc |
| Tyre Size Front | 110/70 R17, CST ADRENO HS |
| Tyre Size Rear | 150/60 R17, CST ADRENO HS |
| LAMS Approved | NO |
|---|
- 37mm inverted separate-function front forks with adjustable compression & rebound damping
- Single swingarm
- Underslung exhaust
- Upgraded front winglet and fairing design for improved cooling and rider comfort.
- Twin-piston rear caliper, Φ240mm single disc
Experience seamless acceleration with the new quick shifter, allowing clutchless upshifts at full throttle. Perfect for riders looking to get the most out of their 450SR S, this feature delivers the ultimate in responsive, high-speed performance.
Looking to take the 450sr-s for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the 450sr-s? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.