| Engine Type | Liquid-cooled, four-stroke, parallel twin, DOHC, 270° crankshaft |
|---|---|
| Displacement | 449.9 cc |
| Bore x Stroke | 72 x 55.2 mm |
| Compression Ratio | 11.5 : 1 |
| Fuel Capacity | 14 L |
| Cooling system | Liquid cooled |
| LxWxH | 1,990 x 735 x 1,130 mm |
|---|---|
| Seat Height | 795 mm |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Wheel Base | 1,370 mm |
| Brakes Front | Brembo M40 4-piston radially mounted caliper, single 320mm floating disc |
|---|---|
| Brakes Rear | Single-piston caliper, 220mm disc |
| Tyre Size Front | 110/70 R17, CST ADRENO HS |
| Tyre Size Rear | 150/60 R17, CST ADRENO HS |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Equipped with the latest BOSCH Traction Control System and upgraded BOSCH ABS, the 450SR ensures superior stability and braking performance, making it one of the safest choices in its category.
The 449cc parallel twin now delivers 38kW at 9,500rpm and 40Nm at 7,750rpm, offering a more energetic mid-range and stronger acceleration. A revised throttle system featuring a lighter pull and a variable radius cable reel provides more progressive control at small openings, giving the rider improved precision in low-speed and technical scenarios.
Looking to take the 450sr for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the 450sr? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.