| Engine Type | Liquid-cooled, four-stroke, parallel twin, DOHC, 270° crankshaft |
|---|---|
| Displacement | 449.5 cc |
| Bore x Stroke | 72 x 55.2 mm |
| Fuel Capacity | 14 L |
| Cooling system | Liquid cooled |
| Frame Design | Chromium-molybdenum alloy steel |
|---|---|
| LxWxH | 2000 x 810 x 1130 mm |
| Seat Height | 795 mm |
| Wheel Base | 1370 mm |
| Wheel Travel Front | Aluminium alloy |
| Wheel Travel Rear | Aluminium alloy |
| Brakes Front | J.Juan four-piston radially-mounted caliper, single Ø320mm floating disc |
|---|---|
| Brakes Rear | Single-piston caliper, Ø220mm disc |
| Tyre Size Front | 110/70 R17, CST AS5 |
| Tyre Size Rear | 150/60 R17, CST AS5 |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Following the success of the 450SR, the 450NK is set to make waves with its impressive features and bold design.
At the heart of the CFMOTO 450NK is a formidable 449cc parallel-twin, DOHC engine with a 270° crankshaft, delivering an unrestricted 37kW of power at 9,500rpm and 39Nm of torque at 7,600rpm. With a 0-100km/h time of just 4.9 seconds and a top speed of 178km/h, this motorcycle promises an adrenaline-pumping ride.
Looking to take the 450nk for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the 450nk? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.