| Engine Type | Liquid-cooled, four-stroke, parallel twin, DOHC, 270° crankshaft |
|---|---|
| Displacement | 449 cc |
| Bore x Stroke | 72 x 55.2 mm |
| Compression Ratio | 11.5 :1 |
| Fuel Capacity | 17.5 L |
| Cooling system | Liquid cooled |
| Frame Design | Tubular steel frame |
|---|---|
| LxWxH | 2210 x 870 x 1390 mm |
| Seat Height | 820mm |
| Wheel Base | 1505mm |
| Wheel Travel Front | Wire-spoked |
| Wheel Travel Rear | Wire-spoked |
| Brakes Front | J.Juan four-piston caliper, single 320mm disc |
|---|---|
| Brakes Rear | J.Juan single-piston caliper, 240mm disc |
| Tyre Size Front | 90/90 R21, CST |
| Tyre Size Rear | 140/70 R18, CST |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Powered by CFMOTO's acclaimed 449cc parallel-twin platform, the 450MT Adventure Touring Motorcycle is a masterpiece of engineering, meticulously tuned to meet the demands of adventure enthusiasts. With a heart that roars with 32.5kW of power at 8,500 rpm and 44Nm of torque at 6250 rpm, this machine delivers optimal power and torque, ensuring every journey is nothing short of exhilarating.
Featuring dual balance shafts, the 450MT guarantees enhanced throttle response and reduced vibrations, providing a smooth and enjoyable ride across diverse terrains. Weighing in at just 175kg dry, this motorcycle strikes the perfect balance between lightweight agility and robust durability, making it the ultimate choice for adventure seekers.
Looking to take the 450mt for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the 450mt? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.