| Engine Type | Liquid-cooled, four-stroke, parallel twin, DOHC, 270° crankshaft |
|---|---|
| Displacement | 449.5 cc |
| Bore x Stroke | 72 x 55.2mm |
| Fuel Capacity | 12 L |
| Cooling system | Liquid cooled |
| Frame Design | Tubular steel frame |
|---|---|
| LxWxH | 2205 x 805 x 1110 mm |
| Seat Height | 690 mm |
| Wheel Base | 1485 mm |
| Wheel Travel Front | Aluminium alloy |
| Wheel Travel Rear | Aluminium alloy |
| Brakes Front | J.Juan 4-radial caliper single disc, Ø320mm disc |
|---|---|
| Brakes Rear | J.Juan single-piston caliper, Ø220mm disc |
| Tyre Size Front | 130/90-R16 M/C CST |
| Tyre Size Rear | 150/80-R16 M/C CST |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Powered by CFMOTO’s 272MQ 450cc parallel-twin engine, the BOBBER produces an impressive 30kW at 8000rpm, with maximum torque of 42Nm at 6250rpm. Its strong low-end torque makes it a perfect companion for new riders, offering a smooth and manageable power delivery. At the same time, its responsive performance provides enough excitement for more experienced riders looking for a fun, lightweight cruiser.
The 270° crankshaft and dual balance shaft configuration deliver smooth power with minimal vibration. Paired with a Gates Belt Drive system, this bike ensures a refined and efficient power transfer, contributing to its sleek and sophisticated profile.
Looking to take the 450cl-c-bobber for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the 450cl-c-bobber? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.