| Engine Type | Single cylinder, liquid-cooled |
|---|---|
| Displacement | 249 cc |
| Bore x Stroke | 72 x 61.2mm |
| Compression Ratio | 11.3 :1 |
| Fuel Capacity | 13.5 L |
| Frame Design | Tubular steel frame |
|---|---|
| LxWxH | 2210 x 805 x 1075 mm |
| Seat Height | 690 mm |
| Wheel Base | 1470 mm |
| Wheel Travel Front | Alloy |
| Wheel Travel Rear | Alloy |
| Brakes Front | J.Juan 4-piston radial caliper, single 300mm floating disc |
|---|---|
| Brakes Rear | J.Juan single-piston caliper, single 220mm disc |
| Tyre Size Front | 130/90 R16 |
| Tyre Size Rear | 130/90 R16 |
| LAMS Approved | NO |
|---|
A lightweight learner-approved (LAMS) cruiser designed to bring timeless British style, premium craftsmanship, and an incredibly accessible riding experience to the next generation of motorcyclists.
Blending iconic cruiser design with the approachability of a 250cc single-cylinder platform, the 250CL-C offers confident handling, outstanding comfort, and rich standard features—making it the perfect choice for new riders or those looking for an easy-going daily cruiser.
Looking to take the 250cl-c for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the 250cl-c? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.