| Engine Type | Single cylinder, 2-Valve, SOHC, liquid cooled |
|---|---|
| Displacement | 149cc |
| Bore x Stroke | 57.3 x 58 mm |
| Compression Ratio | 10.6 :1 |
| Fuel Capacity | 8.5 L |
| Frame Design | Tubular steel frame |
|---|---|
| LxWxH | 1,915 x 750 x 1120 mm |
| Seat Height | 765 mm |
| Wheel Base | 1,315 mm |
| Wheel Travel Front | Alloy |
| Wheel Travel Rear | Alloy |
| Brakes Front | Single twin piston caliper with a 230mm front disc |
|---|---|
| Brakes Rear | Hydraulic disc |
| Tyre Size Front | 110/70 R14 |
| Tyre Size Rear | 130/70 R13 |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Designed for both urban commuting and leisure rides, the 150SC offers a dynamic riding experience without compromising on comfort or style.
Looking to take the 150-sc for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the 150-sc? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.