| Engine Type | Twin-cylinder inline, DOHC |
|---|---|
| Displacement | 946.2 cc |
| Bore x Stroke | 92.5 x 70.4 mm |
| Compression Ratio | 13.5 :1 |
| Fuel Capacity | 22.5 L |
| LxWxH | 2288 x 945 x 1476 mm |
|---|---|
| Seat Height | 870 mm |
| Wheel Base | 1525 mm |
| Wheel Travel Front | Wire-spoked |
| Brakes Front | Dual discs 320mm radial calipers, Brembo |
|---|---|
| Brakes Rear | Single disc 260mm twin piston caliper, Brembo |
| Tyre Size Front | 90/90 R21 |
| Tyre Size Rear | 150/70 R18 |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Positioned above the proven 800MT-X, the 1000MT-X targets riders who want maximum capability, pedigree componentry, and modern tech in a package that remains confidence-inspiring and manageable on Australian terrain. With an excellent range from its 22.5 L twin-tank system and rider-first ergonomics, the 1000MT-X is engineered for everything from weekday commuting to remote outback routes and multi-day expeditions.
Positioned for riders who demand premium componentry, advanced technology, and exceptional versatility, the 1000MT-X offers a refined balance of power, control, and endurance for Australia’s toughest terrain.
Looking to take the 1000mt-x for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the 1000mt-x? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.