| Engine Type | Single-cylinder, liquid-cooled four-stroke |
|---|---|
| Displacement | 580 cc |
| Fuel Capacity | 18 L |
| Cooling system | Liquid cooled |
| LxWxH | 2,235 x 1,180 x 1,390 mm |
|---|---|
| Ground Clearance | 270 mm |
| Wheel Base | 1,480 mm |
| Wheel Travel Front | 12-inch alloy |
| Wheel Travel Rear | 12-inch alloy |
| Brakes Front | Four-wheel hydraulic disc brakes |
|---|---|
| Brakes Rear | Four-wheel hydraulic disc brakes |
| Tyre Size Front | 25-inch 6-ply AT tyres |
| Tyre Size Rear | 25-inch 6-ply AT tyres |
| LAMS Approved | NO |
|---|
The 625 TOURING is distinguished by its longer wheelbase for two-up riding as well as a pillion backrest with grab handles, available in two liveries, Velocity Grey or Camouflage.
CFMOTO’s engineers left no stone unturned when it came to reviewing the robust 580cc single-cylinder, liquid-cooled, fuel-injected engine in their quest for superior power and unmatched reliability.
Looking to take the cforce-625-eps-touring for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the cforce-625-eps-touring? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.