| Engine Type | Single-cylinder, liquid cooled four-stroke |
|---|---|
| Displacement | 580 cc |
| Fuel Capacity | 18 L |
| Cooling system | Liquid cooled |
| LxWxH | 2,186 x 1,125 x 1,162 mm |
|---|---|
| Ground Clearance | 270 mm |
| Wheel Base | 1,280 mm |
| Wheel Travel Front | 12-inch alloy |
| Wheel Travel Rear | 12-inch alloy |
| Brakes Front | Four-wheel hydraulic disc brakes |
|---|---|
| Brakes Rear | Four-wheel hydraulic disc brakes |
| Tyre Size Front | 25-inch six-ply AT tyres |
| Tyre Size Rear | 25-inch six-ply AT tyres |
| LAMS Approved | NO |
|---|
CFMOTO’s engineers left no stone unturned when it came to reviewing the robust 580cc single-cylinder, liquid-cooled, fuel-injected engine in their quest for superior power and unmatched reliability.
The new cylinder head features revised intake and exhaust channels accompanied by a new combustion chamber design, optimised coolant channels, and camshaft profile. Complemented by larger-diameter intake and exhaust valves, resulting in a significant increase in engine performance.
Looking to take the cforce-625-eps for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the cforce-625-eps? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.