| Engine Type | Four-stroke single-cylinder |
|---|---|
| Displacement | 495 cc |
| Fuel Capacity | 17 L |
| LxWxH | 2,186 x 1,125 x 1,162 mm |
|---|---|
| Ground Clearance | 262 mm |
| Wheel Base | 1,260 mm |
| Wheel Travel Front | 12-inch alloy |
| Wheel Travel Rear | 12-inch alloy |
| Brakes Front | Hydraulic disc brakes |
|---|---|
| Brakes Rear | Hydraulic disc brakes |
| Tyre Size Front | 25-inch 6-ply CST |
| Tyre Size Rear | 25-inch 6-ply CST |
| LAMS Approved | NO |
|---|
The CFORCE 520’s work-ready attitude starts with the 38hp, 495cc, fuel-injected, four-stroke single-cylinder engine – perfect for the farm – with 2WD/4WD and a locking front differential. Other premium features: Force Red livery, alloy wheels, handguards, LED lights, five-inch LCD dash, 2500lb winch, plastic racks and 25-inch tyres.
Comfy while you do work! Ergonomic updates include a more rider-friendly handlebar position, a narrower fuel tank for more leg space – but with fuel capacity still increased to 17 litres! – and 40 per cent thicker seat foam to cushion your tush.
Looking to take the cforce-520-eps for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the cforce-520-eps? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.