| Engine Type | Four-stroke single-cylinder |
|---|---|
| Displacement | 400 cc |
| Fuel Capacity | 17 L |
| LxWxH | 2186 x 1125 x 1150 mm |
|---|---|
| Ground Clearance | 250 mm |
| Wheel Base | 1260 mm |
| Wheel Travel Front | 12-inch steel |
| Wheel Travel Rear | 12-inch steel |
| Brakes Front | Hydraulic disc brakes |
|---|---|
| Brakes Rear | Hydraulic disc brakes |
| Tyre Size Front | 24-inch 6-ply CST |
| Tyre Size Rear | 24-inch 6-ply CST |
| LAMS Approved | NO |
|---|
The CFORCE 400’s work-ready attitude starts with the 31hp, 400cc, fuel-injected, four-stroke single-cylinder engine – perfect for the farm – with 2WD/4WD and a locking front differential. Other at-a-glance features: Hunter Green livery, 12-inch steel wheels, halogen headlights, 3.5-inch LCD dash, steel racks and 24-inch tyres.
Comfy while you do work! Ergonomic updates include a more rider-friendly handlebar position, a narrower fuel tank for more leg space – but with fuel capacity still increased to 17 litres! – and 40 per cent thicker seat foam to cushion your tush.
Looking to take the cforce-400 for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the cforce-400? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.