| Engine Type | V-twin, liquid-cooled four-stroke |
|---|---|
| Displacement | 963 cc |
| Fuel Capacity | 26 L |
| Cooling system | Liquid cooled |
| LxWxH | 2,435 × 1,282 × 1,465 mm |
|---|---|
| Ground Clearance | 300 mm |
| Wheel Base | 1,480 mm |
| Wheel Travel Front | 14-inch alloy |
| Wheel Travel Rear | 14-inch alloy |
| Brakes Front | All four hydraulic disc brakes |
|---|---|
| Brakes Rear | All four hydraulic disc brakes |
| Tyre Size Front | 27-inch CST Clincher |
| Tyre Size Rear | 27-inch CST Clincher |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Boasting an impressive 85 horsepower and 85 Nm of torque, this liquid-cooled 8-valve engine with Bosch EFI ensures smooth, reliable power delivery across the rpm range.
CFMOTO’s in-house-designed CVT offers enhanced strength, durability, and smoother performance, even under intense conditions
Looking to take the cforce-1000-eps-overland for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the cforce-1000-eps-overland? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.