| Engine Type | V-twin, liquid cooled, 4-stroke, SOHC, 8-valve |
|---|---|
| Displacement | 963 cc |
| Fuel Capacity | 26 L |
| Cooling system | Liquid cooled |
| LxWxH | 2,491 x 1,370 x 1,390 mm |
|---|---|
| Ground Clearance | 334 mm |
| Wheel Base | 1,480 mm |
| Wheel Travel Front | 14-inch colour matched beadlock rims |
| Wheel Travel Rear | 14-inch colour matched beadlock rims |
| Brakes Front | All four hydraulic disc brakes |
|---|---|
| Brakes Rear | All four hydraulic disc brakes |
| Tyre Size Front | 30-inch mud tyres |
| Tyre Size Rear | 30-inch mud tyres |
| LAMS Approved | NO |
|---|
The CFORCE 1000 MV boasts class-leading power output producing an impressive 90hp with 85Nm of grunt. Enhanced V-twin power is achieved through meticulous engineering, including a reinforced cylinder head, enlarged intake and exhaust valves, and optimised camshafts.
Harder working, smoother riding. The CFORCE 1000 MV is fitted with CFMOTO’s new CVT system. The CVT temperature is now shown on the vehicles dash displayed to minimise chances of overheating and maximise operating performance.
Looking to take the cforce-1000-eps-mv for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the cforce-1000-eps-mv? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.