| Engine Type | V-twin, liquid cooled, 4-stroke, SOHC, 8-valve |
|---|---|
| Displacement | 963 cc |
| Fuel Capacity | 26 L |
| Cooling system | Liquid cooled |
| LxWxH | 2,445 x 1,282 x 1,465 mm |
|---|---|
| Ground Clearance | 305 mm |
| Wheel Base | 1,480 mm |
| Wheel Travel Front | 14-inch alloy |
| Wheel Travel Rear | 14-inch alloy |
| Brakes Front | All four hydraulic disc brakes |
|---|---|
| Brakes Rear | All four hydraulic disc brakes |
| Tyre Size Front | 27-inch |
| Tyre Size Rear | 27-inch |
| LAMS Approved | NO |
|---|
The CFORCE series first made waves thirteen years ago with the introduction of the 800cc model, which subsequently evolved into the 850XC and 1000 models in 2017. Now, after relentless R&D and rigorous testing in demanding conditions like the Gobi Desert and European forests, the CFORCE 850 and 1000 Touring has reached new heights. With 70% of components refreshed and enhanced, these vehicles are poised to dominate the multi-cylinder ATV segment.
The CFORCE 1000 TOURING boasts class-leading power output producing an impressive 90hp with 85Nm of grunt. Enhanced V-twin power is achieved through meticulous engineering, including a reinforced cylinder head, enlarged intake and exhaust valves, and optimised camshafts. The result? Unrivalled power and efficiency, paired with a smoother CFMOTO CVT transmission, for a riding experience beyond compare.
Looking to take the cforce-100-eps-touring for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Mackay Motorcycles + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the cforce-100-eps-touring? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.